Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
Zanim poprosisz o trening zapoznaj się z wątkami przypiętymi.........
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Pomoc w ułożeniu planu

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 18:42 #62514

• Maz
  • Maz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A dream within a dream
  • Podziękowania: 36
  • Oklaski: 3
Trening z każdą serią do upadku powoduje problem z czasem. Nie każdy chce ćwiczyć długo, a po upadku trzeba odczekać dłuższą chwilę, żeby nabrać siły do kolejnej serii.
To jest dobra metoda na siłę, sam staram się tak ćwiczyć. Dokładam ciężaru i utrudniam, żeby resztkami sił zrobić to 5 czy 7 powtórzenie. Ale niestety potem siedzę 3 minuty i zbieram resztki energii:)
No i są takie ćwiczenia, które uznaję za drugorzędne. Tych nie robię na maxa, bo zwyczajnie mi się już nie chce po wcześniejszym dużym wysiłku. Trening do upadku mocno obciąża psychikę. Sądzę, że jest dobry dla bardziej zaawansowanych. Nie powinien być stosowany na samym początku przygody, bo może spowodować szybkie wypalenie i całkowitą rezygnację. Lepiej robić trochę niż nic.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 18:43 #62515

• Boa_constrictor
  • Boa_constrictor Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
  • Podziękowania: 6
  • Oklaski: 0
Widzisz @Charles88, z jednej strony rozumiem, że początkującym zazwyczaj podsuwa się "coś lekkiego". Z drugiej jednak na przykładzie swoich własnych super serii widzisz, że dla początkującego taki model treningu jest zwyczajnie skomplikowany. Moje wywody zacząłem od stwierdzenia, że początkującemu będzie ciężko wyliczyć odpowiednią liczbę powtórzeń w serii, itp. itd. Tymczasem trening do upadku jest zrozumiały i nieprzekombinowany - ciśniesz ile możesz i niczego nie musisz kalkulować, ani żadnych planów układać ani szukać w necie, czyli innymi słowy trening ten nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Bardziej przemawia do mnie argument o ryzyku kontuzji. Tu znów mogę powiedzieć tyle, że najzwyczajniej ciężko mi się oprzeć na doświadczeniach innych niż moje własne. Ja nigdy nie miałem poważnej kontuzji (nie tylko na treningu, ale w ogóle nigdy w życiu niczego nie złamałem ani nic w tym stylu). Powiem tylko, że przy moim pierwszym podejściu do zrobienia dipów na poręczach, poczułem taki strzał bólu w obu tricepsach, że dosłownie zleciałem i się skręcałem z bólu na trawniku. Byłem w 100% przekonany, że to kontuzja, że zerwałem sobie jakieś ścięgna, mięśnie mi się przerwały lub coś w tym stylu. Szedłem do domu smutny, myśląc, że przez miesiąc będę wyłączony z treningu. Nazajutrz jednak już nic szczególnego w tych tricepsach nie czułem i pewnie ze 2 dni później normalnie pompowałem diamenty jakby nic się nie stało, a po wydarzeniu nie pozostał ślad.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 18:51 #62517

• Boa_constrictor
  • Boa_constrictor Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
Maz napisał:
Trening z każdą serią do upadku powoduje problem z czasem. Nie każdy chce ćwiczyć długo, a po upadku trzeba odczekać dłuższą chwilę, żeby nabrać siły do kolejnej serii.
Ja zwykłem robić obwody. Jedne mięśnie odpoczywają podczas gdy robię inne ćwiczenie.

Maz napisał:
Trening do upadku mocno obciąża psychikę. Sądzę, że jest dobry dla bardziej zaawansowanych. Nie powinien być stosowany na samym początku przygody, bo może spowodować szybkie wypalenie i całkowitą rezygnację. Lepiej robić trochę niż nic.
W takim wypadku problem jest psychologiczny i trzeba sobie poukładać w głowie, ale są na to sposoby. Dla mnie nudne byłoby "odhaczanie planu na dziś", podczas gdy tym, co pomaga podtrzymać motywację jest stawianie sobie ciągłych wyzwań.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:02 #62519

• drake
  • drake Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Podziękowania: 82
  • Oklaski: 16
Boa_constrictor z całym szacunkiem, ale polecasz nowicjuszowi zajeżdżać się do upadku w każdej serii? To, że akurat Ty się nie rozwaliłeś, to nie znaczy, że nie jest to ryzykowne i w ogromnej większości przypadków skończy się przetrenowaniem a w gorszym przypadku kontuzją.
I co Ty masz z tym wyliczaniem objętości. To Ty niepotrzebnie wszystko komplikujesz. Podstawą postępów jest progresja, zwiększanie obciążenia treningowego w czasie. Zwłaszcza początkujący powinien zacząć z dużym zapasem i stopniowo dokładać np. powtórzeń. I nie ma potrzeby wyliczania objętości, ani innego przekombinowania - na pewno nie na tym etapie. Dojdzie do maksów robi deload i w następnym cyklu przebija maksy.
Ostatnio zmieniany: 2021/01/23 19:03 przez drake.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:06 #62520

• Maz
  • Maz Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • A dream within a dream
  • Podziękowania: 36
  • Oklaski: 3
Ale trudno powiedzieć, że jesteś początkujący:)
Jak ktoś zaczyna, musi wypróbować różne metody. I samodzielnie dobrać, co mu pasuje. My możemy jedynie sugerować różne metody i potencjalne zyski i problemy.
Ilu ludzi, tyle metod treningowych:) Co nie znaczy, że dana medoda jest lepsza, czy gorsza. Ona może być lepsza czy gorsza dla konkretnego ćwiczącego.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:08 #62521

• drake
  • drake Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
I jeszcze - sam pisałeś, że ćwiczysz w wysokich przedziałach powtórzeń. To jednak całkiem co innego niż przedziały siłowe. Tam jechanie do odciny w każdej serii nie zadziała.
Ostatnio zmieniany: 2021/01/23 19:09 przez drake.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:12 #62522

• Charles88
  • Charles88 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Podziękowania: 100
  • Oklaski: 7
Czasami w treningu trzeba iść na kompromis pomiędzy progresem a ryzykiem kontuzji. Ja ćwiczę kompromisowo by się po prostu nie połamać bo takie mam możliwości Ty Boa nie musisz tego robić. Ważne by ćwiczyć i czerpać z tego radość :)

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:14 #62523

• Boa_constrictor
  • Boa_constrictor Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
drake napisał:
I co Ty masz z tym wyliczaniem objętości. To Ty niepotrzebnie wszystko komplikujesz. Podstawą postępów jest progresja, zwiększanie obciążenia treningowego w czasie. Zwłaszcza początkujący powinien zacząć z dużym zapasem i stopniowo dokładać np. powtórzeń. I nie ma potrzeby wyliczania objętości, ani innego przekombinowania - na pewno nie na tym etapie. Dojdzie do maksów robi deload i w następnym cyklu przebija maksy.
Jak od roku interesuję się street workoutem i kalisteniką, tak dla mnie to wszystko wciąż jest zbyt SKOMPLIKOWANE. Skąd mam choćby wiedzieć, jak długo ten deload? Mam coś sobie kalkulować, odliczać od maxów. Jeszcze ma mi się chcieć każdy trening odnotowywać, ile serii, ile powtórzeń!!! Przypuszczam, że większość osób początkujących myśli podobnie do mnie - to wszystkie jest zwyczajnie przekombinowane.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:18 #62525

• Charles88
  • Charles88 Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Podziękowania: 100
  • Oklaski: 7
Boa_constrictor napisał:
Przypuszczam, że większość osób początkujących myśli podobnie do mnie - to wszystkie jest zwyczajnie przekombinowane.

Dlatego początkującym zaleca się progresje liniową by spokojnym tempem i w dłuższym czasie dojść do swoich maxow i by poznać swój organizm :)

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:20 #62526

• Boa_constrictor
  • Boa_constrictor Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert
drake napisał:
I jeszcze - sam pisałeś, że ćwiczysz w wysokich przedziałach powtórzeń. To jednak całkiem co innego niż przedziały siłowe. Tam jechanie do odciny w każdej serii nie zadziała.
Obecnie ćwiczę w wyższych przedziałach niż ćwiczyłem rok temu. W niektórych ćwiczeniach, w których rok temu byłem w stanie zrobić 7 powtórzeń (przedział "siłowy"), teraz robię 70 powtórzeń (przedział "wytrzymałościowy").

Jeśli jednak zaglądałeś do mojego dziennika treningowego, są tam jedynie niedawne treningi z domu - brakuje np. wyników w podciąganiu na placu SW. Np. w podciąganiu wciąż zrobię w niskim przedziale.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 19:23 #62527

• drake
  • drake Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
Deload - na tydzień obcinasz objętość o połowę.
Powtórzenia - progresujesz w jednym, góra dwóch ćwiczeniach na wzorzec ruchowy.
Po kilku treningach pamiętasz bez problemu jak w czym stoisz.
Naprawdę, nie ma tu filozofii
Ostatnio zmieniany: 2021/01/23 19:23 przez drake.

Pomoc w ułożeniu planu 2021/01/23 20:25 #62533

• koteł
  • koteł Avatar
  • Wylogowany
  • Platynowy forowicz
  • Podziękowania: 99
  • Oklaski: 4
Boa trenowania bez planu na dłuższą metę jest bezsensowne i utrudnia progres.

Gdybym miał trenować "Jak mi się chcę" i przykładowo w poniedziałek mam energię moc i robię po 5 serii max, a kolejny trening jestem bez energii i robię też 5 serii max, ale powiedzmy, że o 30% mniej powtorzeń, a następny dzień po 7 serii.
Zestawiając przy tym rozpisany plan wiem, że muszę zrobić tyle i zawsze robię (czasem mniejszy ciężar), ale długofalowo zawsze mam dokładny pogląd i w 99% zrealizowany każdy dzień treningowy.
  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Pepes

facebook

Nie ma złej pogody czy złego dnia,
są tylko słabe charaktery.

Ostatnio na forum

Rutyny MadBarz

Zapraszamy do nowo utworzonej galerii z rutynami MadBarz.

Galeria MadBarz

Beginner

Medium

Hard

Sprzęt treningowy

UWAGA!!!

Ćwiczenia wykonywane w nieodpowiedni sposób mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Szczególnie bardziej efektowne triki wykonywane na wysokości zagrażają bezpieczeństwu twojemu i innych.

Zawsze zachowaj ostrożność podczas wykonywania trików.

Jeśli doszło do jakiegokolwiek wypadku nie zwlekaj:

Dzwoń na numer 112.

Telefon 112

Kalistenika - Trening w domu

Kalistenika Trening

Chciałbyś zacząć trenować kalistenikę, ale nie wiesz od czego zacząć?

A może po prostu szukasz sposobu żeby w prosty sposób poprawić swoją kondycję?

W poniższym artykule znajdziesz gotowy trening wraz z przykładami ćwiczeń które możesz wykonywać w domu, bez absolutnie żadnego sprzętu.

Spróbuj i przekonaj się jakie to proste:

Trening dla osób początkujących

Human Flag

Human flag

Zapraszamy na nasz wideotutorial na którym dowiecie się jakie ćwiczenia wykonywać, żeby opanować Human Flag.

Miłego oglądania, trenowania i powiewania na wietrze.

Migawka - Losowe artykuły

Szkoła na drążku 5 - Oficerskie wejście siłowe

Standardowy Muscle Up dla początkujących Street Workout-erów to nie lada wyzwanie, wymagające wielu miesięcy ciężkich treningów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele innych odmian tego ćwiczenia.

Więcej…

Imprezy SW Czerwiec

Kilka ciekawych imprez Street Workout-owych odbywających się w czerwcu. Informacje ze strony: Street Workout Event\'s.

Więcej…

Muscle up 360

Kolejny tutorial od Sebastiana. Tym razem dynamiczny element jakim jest Muscle Up 360º. Miłego oglądania.

Więcej…

Wyszukiwarka

Workout Polska

Copyright © 2015 - roothelp.pl.