Artykuły
Crossfit
- Szczegóły
- Kategoria: Ogólne informacje
- Opublikowano: piątek, 21 marzec 2014 13:44
- zulco
- Odsłony: 12946
Co to jest Crossfit?
Próbowaliście może kiedyś wbiec na wysokie schody, bądź na szczyt góry i mimo że już nie dawaliście rady biegliście dalej z językiem na brodzie?
A może na zajęciach WF-u kazano wam zrobić w określonym czasie maksymalnie dużo brzuszków, przysiadów, bądź pompek?
Crossfit wygląda podobnie. Głównym jego założeniem jest maksymalne zmęczenie całego organizmu w krótki okresie czasu, poprzez wielokrotne wykonywanie tych samych ćwiczeń. Głównie są to ćwiczenia wielostawowe, złożone, wymagające odpowiedniej techniki.
Wpływa to na ogólną kondycję organizmu, szybkość i wytrzymałość mięśni oraz ich siłę.
Skąd się wziął?
Moda na Crossfit przywędrowała do nas zza Oceanu.
Właśnie w USA w latach 90-tych pojawiły się pierwsze jego odmiany.
Za sprawą firmy Reebok, która jest mocno zaangażowana w jego popularyzację; trafił on do Polski i szybko zyskał uznanie wśród osób uprawiających różnego rodzaju sporty.
Początkowe założenia treningu CrossFit nie były nastawione na konkretny plan treningowy, czy systematyczność. Liczyła się własna pomysłowość i oczywiście skrajny wysiłek.
Obecnie treningi układane przez wykwalifikowanych trenerów wprowadzają pewien rygor, ale i dokładniej ukierunkowują na określony efekt.
Gdzie i jak można ćwiczyć?
Crossfit można wykonywać wszędzie: W parku, na boisku lub placu zabaw, siłowni. Wystarczy wybrać sobie kilka ćwiczeń i wykonywać je na zmianę do pełnego zmęczenia.
Osobom, które nie miały wcześniej zbyt wiele styczności ze sportem sugerujemy rozpoczęcie treningu pod okiem profesjonalnego trenera.
Treningi najlepiej wykonywać w grupie. Pojawia się wtedy dodatkowy element rywalizacji.
Jeden z najprostszych przykładów, który mi się właśnie nasuną, to:
-
10 pompek
-
15 przysiadów
-
10 sekund odpoczynku
I tak w kółko, aż nogi lub ręce odmówią posłuszeństwa.
Korzyści z ćwiczenia Crossfit-u??
Zapytacie pewnie, po co to wszystko? Po co doprowadzać organizm do tak dużego wysiłku?
Jeśli nie złapaliście nigdy bakcyla treningów, to mogę jedynie powiedzieć, że to samo zdrowie i dzięki temu łatwiej nam będzie w codziennym życiu.
Jeśli już jesteście zarażeni treningami, to po prostu kolejny sposób na rozwój mięśni (głównie szybko kurczliwych), naprawdę duży wzrost wydolności i wydajności organizmu widoczny przy każdym treningu, wzrost siły, poprawa sylwetki, spalenie naprawdę dużej ilości kalorii i wiele wiele innych.
Zagrożenia?
Jak w każdej dyscyplinie sportu, tu również zdarzają się kontuzje.
Szybkie tempo jak również duże zmęczenie organizmu w trakcie treningu powodują zaburzenie techniki w trakcie wykonywania ćwiczeń.
Nie od dziś wiadomo, że nieprawidłowa technika może powodować: przeciążenia stawów, wiązadeł, urazy pleców, barków, naderwanie mięśni i co tam sobie człowiek jeszcze wymyśli.
Jest to dosyć częste zjawisko, gdyż walcząc z możliwościami własnego organizmu przekraczamy niebezpieczną granicę.
Dodatkowo na skutek dużego wysiłku następuje odwodnienie organizmu - jeden trening usuwa z naszego ciała nawet do 2,5 litra wody (nie mylić z tłuszczem), więc obowiązkowo w trakcie treningu należy dostarczyć do naszego organizmu odpowiednią ilość płynów.
Więc tak samo jak w każdym sporcie warto zachować zdrowy rozsądek w trakcie ćwiczeń i zawsze przed ich rozpoczęciem odpowiednio się rozgrzewać.
Przykłady ćwiczeń wykonywanych w Crossfit-cie?
-
Brzuszki,
-
Przysiady - różne odmiany,
-
Wyciskania sztangi,
-
Rwania sztangi,
-
Wskoki na przeszkody,
-
Podciągania na drążku - różne odmiany,
-
Skakanie na skakance,
-
Biegi na bieżni
-
Rzucanie ciężarem jak najdalej
-
pływanie
-
wspinanie po linie
-
I wiele innych...